You are here: Schedules ... Practice Schedule ... Week of May 22 to May 28
  Search

Week of May 22 to May 28

Please call us once you see the practice schedule has been posted online.  We will make every attempt to have it posted by Thursday mornings each week.  Please note that practice times change throughout the season.  Please make sure you book the practice times with the office to ensure there are no conflicts when showing up at a field. 

If you need to cancel your practice please let the office know so they can put the time back up for another coach to book it.  

The following is a list of what fields are the correct size for your divison

  • U5-U6 ~ Ike Bowness
  • U7~ Algonquin A & B
  • U8 ~ Algonquin C
  • U9-U10 ~ SOSC - C1 & C2
  • U11-U12 ~ Amelia
  • U13/U14 ~ ONR
  • Sr. ~ SOSC-A, Graham




Not all fields have practice time slots and if we need to reschedule a game, you may lose your practice as games come before a practice.  Thank you for understanding.

Each team will receive half the field to allow for more teams to be able to practice  

  
Week of May 22 to May 28
Field Date Time Team and Coach
ONR Wednesday May 24 6:00-6:55 1Tom Brotherston U9G Kendal
2 Greg Smith U14B Hock Shop
7:00-7:55 1 Tom Brotherston U14G Canalec
2 Travis Culham U14 Boys Complete Landscaping 
8:00-9:00 1 David  SrG RBC
2
ONR Thursday May 25 6:00-6:55 1 Terry Amell U12G North Bay Lions  
2
7:00-7:55 1 Dan Asselin U14G Wrightway
8:00-9:00 1
2
SOSC-C1 Thursday May 25 6:00-6:55 1 Jean Larabie U9G 
2 Chris Phillips U7G TH Gold
7:00-7:55 1 Jean Larabie SrG Northern Sports 
2
8:00-9:00 1
2
SOSC-C2 Thursday May 25 6:00-6:55 1 Jacquie Comeau U10B Kiwanis Club
2
7:00-7:55 1 Bernie Vierich U9B Elks Lodge 
8:00-9:00 1
2
SOSC-A Thursday May 25 6:00-6:55 1
2
7:00-7:55
2
8:00-9:00 1
2
Amelia Wednesday May 24 6:00-6:55 1 Campbell Robertson U11B NS Photography  
2 Mark Robertson- U10 Girls M&M
7:00-8:00 1 Rob Mckay U12G Moore Propane
2 Linda Riopel SrB Chevalier de Colomb
Amelia Thursday May 25 5:00-5:55 1  Jeremy Stevenson U11B Developmental
6:00-7:00 1 Alyssa Couchie U12G RedPath
2 Chantal Chirgwin-Popp U12G Hoppers
Ike Bowness Monday May 22 6:00-6:55 1 Charlotte Gaudreau U12G Developmental
2
3
4
7:00-8:00 1
2
3
4
Ike Bowness Tuesday May 23 6:00-6:55 1
2
3
4
7:00-8:00 1 Kirk SrG
2
3
4
Ike Bowness Wednesday May 24 6:00-6:55 1 Derrick Desilets U9G Oxford Learning
2
3
4
7:00-8:00 1 Derrick Desilets U12B Lions Club
2
3
4
Ike Bowness Thursday May 25 6:00-6:55 1 Charlotte Gaudreau U12G Developmental
3
4
7:00-8:00 1 John Kovacs U12B OPG
2
3
4


WordPress Tutorials
DNN Support